Turistické informácie

Kapverdské ostrovy turistické informácie

  • Vízum

Slovenský občan potrebuje pre vstup na Kapverdské ostrovy platný cestovný pas a vstupné víza. Vízum dostanete na počkanie priamo na letisku, za poplatok približne 25€. alebo si môžete vybaviť vopred na Kapverdskej ambasáde vo Viedni. Platnosť pasu musí byť viac ako 6 mesiacov.

Zastupiteľský úrad Kapverd pre SR sa nachádza vo Viedni,
Schwindgasse 20,
tel. +4315038727,
embcviena@nnweb.at

  • Peniaze

Oficiálnou menou je escudo (CVE), ktoré sa rozdeľuje na 100 centávov. Mena je fixovaná na euro v kurze 1€ = 110$.
Na ostrovoch Sal a Boa Vista, je Euro bežne prijímané, hoci si ich samozrejme môžete vymeniť za Escudos.
Peniaze všetkých hlavných svetových mien môžete vymeniť priamo na letisku v Praia na ostrove Sal. Takisto v bankách, ktoré sa nachádzajú vo väčších mestách vám vymenia Escudos. Vo väčších mestách nájdete bankomaty, hotely vyššej triedy príjmajú kreditné karty.

Aktuálna ponuka zájazdov na Kapverdy.

  • Ceny

Pretože väčšina tovaru sa dováža, životné náklady, sú pomerne vysoké. Ceny na ostrovoch Sal a Boa Vista sú porovnateľné s cenami v Karibiku. Ceny na ostrove Santiago sú nižšie.

  • Zdravie

Pre cestu na Kapverdy nepotrebujete žiadne zvláštne očkovanie. Výnimkou je situácia, ak prichádzate z krajiny kde sa vyskytuje žltá zimnica. Vtedy sa musíte preukázať očkovaním.
Zdravotná starostlivosť je na relatívne dobrej úrovni. Pri vážnejších ochoreniach sa však odporúča cestovať do Európy. Malária sa v tejto krajina takmer nevyskytuje.

  • Cestovanie

Pri cestovaní po ostrovoch nebuďte prekvapení ak sa odchody lodí, alebo odlety lietadiel náhle zmenia. Berte to do úvahy, pri svojich plánoch. Lety sú najčastejšie odložené, alebo úplne zrušené v prípade nepriaznivého počasia.

  • Počasie
Kapverdské ostrovy počasie
Kapverdské ostrovy teplota vzduchu a vody.

Mierna klíma so suchým teplým letom. Ideálny čas na dovolenku je od októbra do apríla. Priemerná denná teplota 23-25°C . Teplota vody celoročne neklesne pod 20°C.

  • Bezpečnosť

Kriminality je pomerne zriedkavá. Číslo tiesňového volania je 132.

  • Jazyk

Úradným jazykom je portugalčina, ale väčšina obyvateľov používa kreolčinu. V turistických destináciach sa dohovoríte anglicky aj francúzsky. Francúzština sa vyučuje na školách, preto ňou dobre hovoria najmä mladší obyvatelia.
Vo väčších mestách je vybudované pokrytie mobilným signálom. Väčšina hotelov ponúka pripojenie na internet, zväčša za poplatok.
Silnejú snahy o zavedenie kreolčiny ako úradného jazyka.

  • Jedlo

Kapverdy ponúkajú svojim návštevníkom fantastické čerstvé morské plody.Tie sú základom kapverdskej kuchyne. Miestnou špecialitou je cachupa, národný pokrm z kukurice, zemiakov a ryby alebo kuraťa. Ochutnajte Tost Mista miestnu obdoba syrovo šunkového sendviča, alebo Logostada, jedlo z homára.

Miestny ležiak sa nazýva Strela a ľadovo vychladený chutí výborne. Samozrejme môžete dostať medzinárodné pivá a nápoje, vrátane mnohých z Portugalska.

  • Kultúra

Ľudia sú zdvorilí a priateľskí. Budú sa Vám snažiť predať svoj tovar, ak odmietnete, budú sa vás snažiť presvedčiť príbehom o rodinnom utrpení. Nebojte sa nakupovať, ale zjednávajte.
Kapverdská kultúra, je zmesou portugalskej a africkej. Kapverdská literatúra je jedna z bohatších v portugalsky hovoriacej Afrike.
Najznámejším hudobným žánrom je morna – kreolský folklór doprevádzaný klarinetom, husľami, gitarou a cavaquinho (malá portugalská gitara).
V meste Mindelo na ostrove Sao Vincente sa pravidelne koná svetoznámy karneval Mindelo Carneval, druhý najväčší festival po brazilskom Riu.

Pozrite si nášho sprievodcu jednotlivými Kapverdskými ostrovmi.

Videovizitka Kapverdských ostrovov: