Praia

Praia je hlavné a najrušnejšie miesto Kapverdských ostrovov. Osídlené je od roku 1615, od roku 1770 je hlavným mestom. Mesto leží na južnom pobreží ostrova Santiago a jeho názov znamená Pláž. Mesto disponuje sieťou mestskej dopravy, medzinárodným letiskom a prístavom. Centrum mesta leží na náhornej plošine s výhľadom na záliv. Podľa tejto plošiny dostalo názov Plateau.

Praia hlavné mesto Kapverdských ostrovovPraia sa skladá z viacerých menších častí. Známejšie sú Plateau (centrum), Achada Santo Antonio, Palmarejo, Fazenda, Achada Grande, Várzea, Safende, Sucupira, Calbeciera, Terra Branca, Vila Nova , Achadinha, Bairro, Prainha, Monte Vermelho, Achada Mato, Achada Sao Felipe, a ďalšie menšie.

História mesta

Spočiatku sa jednalo o tajný prístav, kadiaľ sa pašoval tovar. Vďaka výbornej dostupnosti, polohe sa postupom času mesto rozrastalo, až si zaistilo politický, nábožensky i ekonomicky vrcholnú pozíciu. Počas portugalskej správy, bola iba náhorná plošina Plateau považovaná za mesto . Neskôr vďaka zvyšujúcemu sa vplyvu, urbanizácii a sťahovaniu obyvateľov za prácou boli postupne pripojené aj ostatná časti. Vďaka tomu má Plateau najlepšu infraštruktúru a vybavenie. Po vyhlásení nezávislosti 5.7. 1975 nastal demografický boom. Populácia mesta odvtedy narástla štvornásobne. Polovica všetkých Kapverďanov dnes žije na ostrove Santiago, v samotnom meste Praia je to 1/4 obyvateľstva.

Aktuálna ponuka hotelov na Kapverdských ostrovoch.

Pamiatky a zaujímavosti.

Mesto nie je veľké, a na jeho spoznanie vám postačí poldenná návšteva. Mnoho ulíc a domov, najmä v odľahlejších častiach mesta nie je označených. Opýtajte sa však miestnych. S úsmevom na perách vám poradia. Ak sa vyberiete južne od centra, po niekoľkých kilometroch nájdete oblasť Prainha s dvomi nádhernými plážami. V centre sa nachádzajú viaceré pamiatky vrátane námestia Albuquerque, múzeum Etnográfico založené v  roku 1997, kasárne Jaime Mota z roku 1826 i staromestská radnica bola postavená v 19. storočí ako sídlo portugalského guvernéra. Mimo centra mesta sa nachádza najmodernejsia ulica mesta Avenida Cidade de Lisboa.

Obyvatelia sa živia pestovaním kávy, cukrovej trstiny, tropického ovocia a rybolovom. Mnoho ľudí v posledných rokoch zamestnáva turistický ruch a služby.

Počasie

Praia má dlhú suchú letnú sezónu od októbra do apríla,  s krátkym, ale intenzívnym obdobím dažďov najmä v mesiacoch august a september. Napriek suchému podnebiu je v Praia málokedy nepríjemné horúce, alebo naopak chladné počasie. Ročná teplota sa pohybuje od 22 do 27°C.

Kultúra

Praia je kozmopolitné mesto so 115 000 obyvateľmi, ktoré  sa vymyká konzervatívnemu a tradicionalistickému životu na ostrove Santiago. V meste je cítiť výrazný vplyv imigrácie z ostatných ostrovov i zahraničia. Práve hlavné mesto najrozmanitejšie a je to jedno z najzaujímavejších miest na Kapverdoch. Koná sa tu mnoho výstav, prehliadok, koncertov a iných spoločenských podujatí.