Ostrov Sao Vicente

Sao Vicente patrí do skupiny Barlavento, teda náveterných ostrovov v súostroví Kapverdské ostrovy. Nachádza sa medzi ostrovmi Santo Antao a Santa Lucia. Ostrov je pomerne kopcovitý s najvyšším vrchom Monte Verde vysokým 774 metrov. Najväčšie a najznámejšie mesto na ostrove je Mindelo, druhé najväčšie mesto na Kapverdských ostrovoch. Pri poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2000 tu žilo viac ako 60 000 ľudí. Všeobecne sa očakáva, že pri najbližšom sčítaní bude toto číslo výrazne vyššie. Mindelo je známe ako kultúrne centrum, pre svoju atmosféru obľúbené medzi domorodcami i turistami. Nachádza sa tu množstvo kostolov, škôl, obchody, banky i nemocnice. Na ostrove všeobecne málo dopravných prostriedkov. Ľudia sú však priateľskí, a radi vám ponúknu odvoz.
Priemerná ročná teplota je 24°C, s malým množstvom zrážok.

História Sao Vicente

Ostrov Sao Vicente | Kapverdske-ostrovy.skOstrov bol objavený a pomenovaný portugalskými moreplavcami v deň svätého Vincenta, 22.1. v roku 1462. Na rozdiel od ostatných ostrovov, nebol zapojený do obchodu s otrokmi. K rozvoju ostrova prispelo nálezisko uhlia a ropná rafinéria, ktorá bola postavená v roku 1970, aby poskytovala palivo pre zaoceánske lode.

Mesto Mindelo vzniklo v časoch kolonizácie Portugalcami. Svoju krásu a kúzlo s dláždenými ulicami a farebnými domami si udržalo dodnes. Mesto bolo obľúbenou zastávkou mnohých väčších i menších lodí. Je prirodzenou zastávkou pre lode z Južnej Ameriky do Európy, alebo z Afriky do Karibiku, či USA. Rušný nočný život v meste je najzaujímavejší z celých Kapverdských ostrovov.

„Sao Vicente predstavuje skutočné Kapverdské ostrovy. Historický šarm miest, krásna hudba, nočný život a prekrásne pláže. Tu si nemôžete vybrať zle.“

Dá sa očakávať, že Sao Vicente bude napredovať rýchlejšie ako ostatné ostrovy. Prístav v ktorom môžu kotviť aj veľké medzinárodné lode a nové letisko v Sao Pedro sú zárukou rýchleho rozvoja. Developeri a medzinárodní investori sa po Sale presunuli práve na Sao Vicente. Už dnes sa buduje nová rezidenčná štvrť Lazaretto s krásnym výhľadom na Mindelo. Na juhovýchodnej strane ostrova, v dedinke Calhau vyrastá nový turistické stredisko. Podobné plány neobišli Baia das Gatas na severe, miesto známe pre svoju krásnu lagúnu, ktorá bola oddelená od oceánu vulkanickou činnosťou.

Dovolenka a voľný čas

Na Sao Vicente nájdete ešte dnes krásne nedotknuté pláže. Južné pobrežie je rajom pre surferov. Tí sa sústredia v Sao Pedro, len pár minút od letiska, kde je krásna pláž, jedna z najvyhľadávanejších na svete pre windsurfing. Ak hľadáte pokojnejšie vody, poznamenajte si Baia das Gatas na severovýchode ostrova. Okúpať sa v miestnej lagúne vytvorenej stekajúcou lávou pri západe slnka, bude zážitkom najmä pre dámy. Ak sa budete chcieť ochladiť, vyberte sa na pešiu turistiku napríklad na vrchol Monte Verde, alebo niektorou z pobrežných ciest. Najmä pri východe či západe slnka si nezabudnite fotoaparát.

Hlavným lákadlom ostrova je mesto Mindelo, s jeho kultúrou a nočným životom. Konajú sa tu vyhlásené hudobné festivaly a karneval, ktorý každoročne pritiahne desiatky tisíc zvedavcov. Koná sa každoročne vo februári, a ulice zaplaví množstvo masiek, nádherných kostýmov, všade cítiť rytmus hudby, a elektrizujúcu vášeň. Karneval sprevádza množstvo súťaží a sprievodných akcií. Vďaka svojmu brazílskemu vplyvu, spontánnymi pouličnými oslavám, výbornej hudbe a atmosfére si získal svojich fanúšikov až v Európe i USA.