Ostrov Sao Nicolao

Sao Nicolao patrí do náveternej skupiny Kapverdských ostrovov, tzv. Barlavento. Tiež sa môžete stretnúť s názvami São Nicolão alebo São Nicolãu, slovenský preklad názvu je Svätý Mikuláš. Hlavným mestom ostrova je Ribeira Brava mestečko nachádzajúce v údolí uprostred ostrova, ktoré je sídlom Kapverdskej diecézy. Najvyšším bodom ostrova je 1312 metrov vysoký Monte Gordo. K ostrovu patria ostrovčeky Raso a Santa Luzia, ktoré sú bohaté na faunu a flóru. 13 000 obyvateľov ostrova, žije zvyčajne v malých pobrežných komunitách, alebo hlavnom meste Ribeira Brava. Hlavný zdroj príjmov ostrovanov je v poľnohospodárstve a rybolove, najmä love tuniakov.
ostrov Sao Nicolao | Kapverdske-ostrovy.skNa Sao Nicolao sa nachádza mnoho škôl, niekoľko lýceí, kostoly, ostrov disponuje letiskom Preguiça, prístavom pre trajekty i malým rybárskym prístavom u Tarrafalu. Klíma na pobreží je suchá a horúca, so stúpajúcou nadmorskou výškou je chladnejšia.

História ostrova

Ostrov bol objavený v roku 1461, ale k osídleniu došlo až v 16. storočí. V roku 1780 bola Ribeira Brava vyhlásená za biskupské sídlo Kapverd. V roku 1940 postihol ostrov hladomor, čo viedlo k emigrácií predovšetkým na Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Dovolenka a výlety

Čierne sopečné pláže na Sao Nicolao sú vyhľadávané pacientmi s artritídou pre ich terapeutické vlastnosti. Špecialitou je masáž kokteilom z morských rias. Na ostrove sa nachádza jediná biela piesková pláž, v prekrásne zátoke, ktorá je však dostupná iba loďou. Sao Nicolao vyhľadávajú najmä dobrodružnejší cestovatelia, ktorí radi vyberú mimo označené trasy. Výborné podmienky na turistiku sem lákajú mnohých trekkerov i hikerov, ktorí radi zdolávajú miestne kopce Pico do Alberta, Monte Bissau, pohorie Fajã na severozápade ostrova, či najvyšší vrchol ostrova Monte Gordo.

Ribeira Grande so svojimi malebnými a farebnými domami sa nachádza uprostred dvoch pohorí. ak sa vydáte na juh, urobte si výlet do Tarrafalu. Po ceste v údolí Qeimadas nájdete modrú dieru, otvor v útesoch pod ktorým je veľký zráz do mora. Najmä pri východe slnka tu vznika mnoho neopakovateľných scenérií. Na juhovýchod z Ribeira Brava sa nachádza opustená rybárska dedinka Preguçia. V skorších dobách to bol čulý obchodný prístav, a základňa velrybárov. Staromódna dedinka leží nalepená na kúsku pobrežia, kroté prudko klesá do oceánu. Na východnom pobreží stoja za návštevu dedinky Carriçal a Juncalinho. Život ju plynie pomaly, ale odkrýva krásne obrazy. V Juncalinho sa nachádza kaplnka Sagrada Familia, ktorú tu postavili pred 50 rokmi kapucínski mnísi.  Na severe v Ribeira da Prata nájdete Rocha Escrita do skaly vytesaný dôkaz o osídlení ostrova dávno pred portugalcami.

São Nicolau predstavuje čistú prírodu. Zelené hory, v ktorých nájdete pokoj a oddych, pôsobivé opustené útesy ktoré lákajú milovníkov potápania kontrastujú s úzkymi dláždené uličkami dedín i mestečiek, ktoré sú plné života a obchodovania.