Ostrov Santo Antao

Santo Antao je najzápadnejší z Kapverdských ostrovov, patrí do skupiny náveterných ostrovov. Leží najďalej od afrického pobrežia a od susedného ostrova Sao Vicente ho oddeľuje rovnomenný kanál. Hlavným mestom ostrova je Ribeira Grande, ďalšie väčšie mestá na ostrove sú Porto Novo, Paul a Ponto do Sol.

Pobrežie ostrova je suché, ploché a neúrodné. Smerom do vnútrozemia však stúpa pohorie, ktoré je ukrýva zelené údolia a oázy. Najvyšší bod Santo Antao je Topo de Coro, vysoký 1979 metrov. Vďaka výdatným zrážkam na vyššie položených miestach ostrova má Santo Antao dobre fungujúce poľnohospodárstvo, rybolov a ťažbu sopečných minerálov (Pozollana). Darí sa tu kávovníkom, cukrovej trstine, banánom, sladkým zemiakom, kokosovým orechom a mnohým druhom ovocia.

Kapverdy, Santo Antao, severné pobrežie ostrova

Na ostrov sa v súčasnosti dostanete trajektom zo Sao Vicente. Cesta trvá približne hodinu.

História ostrova

Ostrov Santo Antao objavili portugalskí námorníci v roku 1462 a dostal pomenovanie Svätý Anton. Na ostrove však boli nájdené kresby a značky, ktoré pochádzajú pravdepodobne od Arabov, alebo Moorov, ktorí objavili ostrov už dávno predtým.

Dovolenka na Santo Antao

Cestovný ruch na ostrove je menej rozšírený ale pravidelný. Destinácia priťahuje mnoho cestovateľov, ktorí chcú zažiť niečo úplne iné ako môžu ponúknuť zvyšné ostrovy súostrovia. Horské lesy a údolia v kombinácii s príjemným podnebím ponúkajú skvelé podmienky na pešiu turistiku. Hlavné turistické ciele sú Tope de Coro, Pico do Cruz a Guido do Cavaleiro.
Pláže na ostrove sú krásne a malebné. Najlepšie podmienky na kúpanie ponúka juh ostrova. Tradičná distilérka sa nachádza v Ribeira da Torre.

Výlety a voľný čas

Santo Antao je najzelenší, najhornatejší a jedným z najkrajších ostrovov súostrovia Kapverdy. Mnohým cestovateľom pripomína Madeiru. Ostrov je domovom mnohých vtákov, sokolov, supov a zaujímavých druhov jašteríc. Keď prichádzate trajektom, pôsobí ako prašný a piesočný ostrov, ale krátka prechádzka po ostrove a borovicové a eukalyptové  lesy vám rýchlo presvedčia o opaku. Veľká časť ostrova ostáva nepreskúmaná. V Ponto do Sol sa môžete potápať, podniknúť výlet alebo skúsiť pokoriť miestne skaly. Ubytovanie je lacné a určite neohrozí váš rozpočet.

Ostrov je známy svojim vynikajúcim grogom z cukrovej trstiny. Pri svojich výletoch nevynechajte Farol de Boi, najväčší a najstarší maják na Kapverdách a Cova, údolie v kráteri vyhasnutej sopky.