Ostrov Santiago

Ostrov Santiago je najväčší a najjužnejší z Kapverdských ostrovov, ktorý patrí do skupiny  Sotavento teda záveterných ostrovov. Meno ostrovu dali Portugalci a znamená Svätý Jakub. Hlavným mestom je Praia. Obchodná križovatka, dôležitý prístav, ktorý disponuje medzinárodným letiskom. Prístav aj letisko poskytujú spojenie s ostatnými ostrovmi. Ostrov je približne 55 kilometrov dlhý a 28 kilometrov široký. Väčšina z 240 000 obyvateľov ostrova žije v hlavnom meste. Druhým dôležitým mestom je Ribeira Grande, tiež známe ako Cidade Velha (Staré mesto).

„Ak máte radi prírodu, prechádzky a kontakt s domorodým obyvateľstvom, Santiago si zamilujete.“

História ostrova Santiago
Praia, pláž na ostrove Santiago

Cidade Velha bol prvý európsky prístav v južným moriach, založený Portugalcami v roku 1460. Vďaka svojej polohe a významu v obchode s otrokmi, patrilo k najviac prosperujúcim mestám v portugalskom námornom impériu. Po zrušení otroctva význam ostrova postupne slabol. Obyvatelia sa začali orientovať na poľnohospodárstvo, hlavnými plodinami sú káva, mango, cukrová trstina, banány a kukurica.

Ostrov Santiago je vďaka veľkej populácii rozvinutejší ako ostatné. Nachádza sa tu nové medzinárodné letisko, otvorené v októbri 2005. V súčasnosti sa na ostrov dostanete priamymi linkami z Paríža, Lisabonu, Amsterdamu, Londýna či Bostonu. Letisko slúži aj pre vnútroštátnu dopravu na ostatné ostrovy.

Dovolenka

Je veľmi pravdepodobné, že Santiago sa stane čoskoro turistickým centrom Kapverd pre európskych turistov, ktorí hľadajú kombináciu krásnych pláži a horskej krajiny. Zelené vnútrozemie ostrova je členité a ideálne pre pešiu turistiku. Na ceste nájdete množstvo malých dediniek, kde máte možnosť nazrieť do života miestnych Kreolov. Jedinečná klíma ostrova poskytuje domov pre niekoľko druhov ohrozených zvierat, jašteríc a vtákov. Tu nasajete skutočné Kapverdské ostrovy.

Ostrov Santiago má bohatú históriu a je známy pre svoj rušný nočný život. Je najafrickejším zo všetkých Kapverdských ostrovov. Hrdý domorodci vám radi ukážu nádhernú kombináciu kultúry a jedinečnej krajiny.

Ročná teplota na ostrove sa  pohybuje od 20 do 35° C. Súčasne sem dopadne viac zrážok, ako je priemer súostrovia.

Voľný čas a výlety

Pri výletoch nesmiete obísť Cidade Velha a pevnosť Fort Real de Sao Filipe, ktoré boli centrom obchodu s otrokmi medzi Afrikou, Európou a Amerikou. Turistickou atrakciou je aj Pelourinho, alebo pranier, miesto, kde boli otroci verejne trestaní. V meste dýcha história, jedná sa o bývalé hlavné mesto. Určite sa nechajte zlákať do údolia s bujnou tropickou vegetáciou a botanickou záhradou Sao Jorge de Orgaos.

Praia ponúka turistom pestrý nočný život s mnohými barmi, klubmi, či reštauráciami, ktoré podávajú vychýrené rybie špeciality. Kultúrny život na Santiagu je hlboko ovplyvnený Afrikou.

1 Comment for “Ostrov Santiago”

Kapverdské ostrovy | itexty.sk

says:

[…] Santiago – prvý obývaný Kapverdský ostrov.  Nachádza sa tu súčasné hlavné mesto Praia, aj pôvodné Cidade Velha. Na ostrove žije väčšina populácie národa. […]