Ostrov Sal

Ostrv Sal | Kapverdske-ostrovy.skSal patrí medzi severné, náveterné Kabu Verdi, ako ich domáci volajú. Je jedným z troch piesočných východných ostrovov. okrem Salu, ešte Boa Vista a Maio. 12 kilometrov široký a 35 kilometrov dlhý Sal je dopravným uzlom súostrovia pre vnútroštátnu leteckú a lodnú dopravu. Na ostrove sú len štyri betónové cesty. „Hlavná“ vedie z letiska do mestečka Santa Maria, ktoré je dovolenkový rajom.

História ostrova

Sal objavili portugalskí námorníci v roku 1640 a dostal pomenovanie Llana, teda plochý. Ostrov bol takmer opustený, a slúžil ako pasienky pre dobytok obyvateľov zo susedného ostrova Boa Vista. Neskôr bol premenovaný podľa hlavnej komodity, ktorá ostrov preslávila – Soľ. Na ostrove sa nachádzala svojho času najväčšia soľná baňa na svete Pedra de Lume. Až do „objavenia“ ostrova turistami, bol export soli hlavným hlavným ekonomickým príjmom ostrova.

Aktuálna ponuka hotelov na ostrove Sal.

Dovolenka na Sale

Ostrov je právom považovaný za hlavne letovisko Kapverd. Nádherné dlhé pláže pokrýva jemný biely piesok. Sal má priemerne 350 slnečných dní v roku, vďaka svojej skvelej polohe ponúka ideálne podmienky pre dovolenku od novembra do mája. Od júla do októbra je obdobie dažďov, mraky sa však zväčša počas dňa rozplynú. Vďaka bohatej ponuke vodných športov, rybárčenia, golfu, potápania sa nebudete nudiť.

Výlety a voľný čas

Centrom turistov na ostrove je Santa Maria, letovisko na južnom cípe ostrova, približne 20 minút jazdy z letiska a najväčšieho mesta ostrova Cidade dos Espargos. Santa Maria je rozvíjajúci sa rezort s nádhernou 8 kilometrov dlhou plážou, ktorú vyhľadávajú milovníci potápania, rybárčenia, surfingu, plachtenia a windsurfingu (najlepšie vlny sú od decembra do apríla). V noci sa Santa Maria, hlavná turistická oblasť na ostrove Sal môže pochváliť živou atmosférou so širokým výberom barov a reštaurácii. V podnikoch bežne príjmajú euro.

Dovolenkový šnirchlovací set.

Väčšie hotely sa nachádzajú v západnej časti, kde nájdete aj slávne duny a pláže Ponta Preta. Severnejšie sa nachádzajú dedinky Murdeira a Palmeira prístav s jedinečnými krčmičkami a reštauráciami, avšak bez možnosti ubytovania. Pedra de Lume je malá rybárska dedinka, ktorá priláka nadšencov golfu. Väčšina pamiatok a zaujímavostí na ostrove je dostupná počas poldenných výletov. Ak sa vyberiete do Cidade dos Espargos nevynechajte malebné hlavné námestie. Buracona je známa krásnym prírodným bazénom, ktorý sa naplní počas prílivu. Rybárov na dovolenke nadchne severný cíp ostrova a miesto zvané Fiura.
Na menšie výlety po okolí si môžete požičať štvorkolku či bicykel.

Slnko, nádherné nedotknuté pláže, čerstvé ryby pečené na grile so zeleninou, tóny africkej hudby a relax. Tak chutí ostrov Sal.

1 Comment for “Ostrov Sal”