Ostrov Maio

Ostrov Maio pomenovali portugalci podľa mesiaca v ktorom bol v roku 1460 objavený – Máj. Nachádza sa na východnej strane súostrovia medzi ostrovmi Boa Vista a Santiago. Maio je záveterný ostrov, malý, plochý s úžasnými piesočnými plážami, kde život plynie neporovnateľne pomalšie. Je domovom pre  5 500 obyvateľov. Hlavným mestom ostrova je Vila do Maio, malé rybárske mestečko s moderným prístavom. Ostrovu je často prisudzované pomenovanie „menšia Boa Vista„.

Maio je ostrovom kľudu, piesočných dún, púští a osamelých pláži. Dovolenka tu, je liekom na vašu dušu. Vypnite mobil, odložte starosti a vyberte sa skutočne relaxovať.

História ostrova

Ostrov Maio | Kapverdske-ostrovy.sk

Ostrov bol dlhé roky používaný ako pasienky, pre chov hovädzieho dobytka a kôz. V 17. storočí ho podobne ako ostatné ostrovy zasiahla soľná horúčka. A na Kapverdoch platí, že kde je soľ, tam sú peniaze a kde sú peniaze tam sa obchodovalo s otrokmi. Až 80 anglických lodí každoročne brázdilo Atlantik smer karibské ostrovy s lacnou pracovnou silou na palube. Vila do Maio, najdôležitejšie mesto na ostrove dostáva v tomto čase príznačné pomenovanie Porto Ingles (Anglický prístav). Ostrov zažíva v tomto čase svoje roky blahobytu a sťahuje sa sem za prácou mnoho Kapverďanov zo susedných ostrovov. Zákaz vývozu otrokov, nedostatok soľných polí a chýbajúce ďalšie zdroje viedli k postupnému úpadku ostrova. Mnoho obyvateľov v období hladu a sucha opúšťa ostrov a uteká do Karibiku, či na juh Spojených štátov amerických.
Infraštruktúra ostrova sa postupne zlepšuje, no aj dnes nájdete na ostrove miesta, kde ešte nedorazila elektrina ani čistá voda.

Dovolenka

Najväčším lákadlom pre návštevníkov ostrova je jeho čistota a nedotknuteľnosť. Maio vám ponúka krásne pláže, pokoj a mier. Toto môže vyhovovať romantickým párom, rodinám s malými deťmi a seniorom. Len niektoré pláže majú vybudované športoviská, či požičovne s voľnočasovými aktivitami. Maio je rajom pre rybárov či ornitológov. Môžete tu pozorovať vzácne vtáctvo, či morské korytnačky, ktoré priplávajú na Baia de Porto Cais a Praia Real každoročne naklásť vajíčka.

Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a prívetiví. Žijú v malých, spoločenstvách s pevnými väzbami a silným zmyslom pre tradíciu. Silno ich ovplyvňuje príroda a životné prostredie, mnohí z nich prežili sucho i hladomor ale svoj ostrov neopustili.

Návštevníci si môžu pochutnať na skvelom čerstvom mäse, netreba pripomínať že z domáceho chovu a rybách. Ochutnajte najmä kozie mäso a kôrovce. Špecialitou je kozí guláš, nakladané korytnačie vajcia či miestny syr s ďatľami a melónom.

Výlety a voľný čas

Ak sa vyberiete na výlet, navštívte soľné jamy a oázy v Ribeira do João. Vilo do Maio na juhu ostrova je krásne mestečko s pevnosťou a nádhernými kvetinovými záhradami. Aj keď podnebie je veľmi suché, a pitná voda je vzácna, na tomto civilizáciou nedotknutom ostrove vyrástol najväčší lesný park na Kapverdách. Stojí za to ho preskúmať pešo, či na štvorkolke. Najznámejšie pláže na ostrove sú Galeão a Santana.
K dispozícii je požičovňa áut, štvorkoliek, banka a sieť obchodov.