Ostrov Fogo

Fogo je druhý najväčší z Kapverdských ostrovov a patrí do skupiny záveterných, tzv. Sotavento ostrovov. Fogo znamená v portugalčine oheň, a svoj názor dostal ostrov vďaka majestátnej, 2829 metrov vysokej , dodnes činnej sopke Pico. Sopka má 9 kilometrov široký kráter a jeho steny sú vysoké 1 kilometer. Sopka, historické mesto São Filipe a Chã das Caldeiras v sopečnom kráteri sú hlavnou atrakciou ostrova

História ostrova Fogo

Ostrov bol objavený v roku 1460 kapitánom Antoniom Nolim, ktorý ho najprv pomenoval São Filipe (portugalsky svätý Filip). Dnes tento názov nesie hlavné mesto ostrova. V roku 1500 sa na ostrove usadili portugalci a začali ho využívať pre obchod s otrokmi. Sopka Pico však často diktovala podmienky na ostrove. Najväčšia zaznamenaná erupcia prebehla v roku 1680. Trvala niekoľko rokov a dymový oblak bolo vidieť stovky kilometrov ďaleko. Posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 1995, kedy vznikol nový kráter Pico Pequeno. Obyvatelia boli prinútení opustiť ostrov na 6 mesiacov.

Výlety a voľný čas

Pravidelné lety z Praia na Fogo vám umožnia naplánovať si návštevu ostrova. Požiadajte o miesto v lietadle na pravej strane, aby ste si vychutnali najlepší pohľad na sopku. Ak nechcete letieť, môžete navštíviť ostrov aj trajektom. Jedinečnú krajinu, ktorú formovala sopka svojou činnosťou môžete preskúmať pešo, alebo netradične – romantickou vychádzkou na koni. Ak sa rozhodnete pre celodenný výlet na Fogo, nenechajte si ujsť výstup na Pico de Fogo. Cestou naspäť vás sprievodca zoberie na tajuplné miesto Chã das Caldeiras uprostred pôvodného kráteru, z ktorého bol celý ostrov pred tisíckami rokov stvorený.

Vďaka sopečnej činnosti je pôda na Fogu mimoriadne úrodná. Domorodci pestujú tropické ovocie, kávu, ale aj hrozno, z ktorého vyrábajú mimoriadne chutné víno, vychýrené po celých Kapverdských ostrovoch.
Za preskúmanie rozhodne stojí aj očarujúce hlavné mesto São Filipe s klasickou portugalskou koloniálnou architektúrou.

Ľudia sú veľmi priateľskí a s otvorenou náručou vítajú turistov.