Ostrov Brava

Brava je najjužnejší zo všetkých Kapverdských ostrovov a patrí do Sotavento teda záveterných ostrovov. Má vulkanický pôvod a je to najmenší obývaný ostrov so 7 000 obyvateľmi. Hlavným a najväčším mestom ostrova je Vila Nova Sintra. Obyvatelia žijú prevažne v malých osadách ktoré pokrývajú celý ostrov. Živia sa rybolov a poľnohospodárstvom. Na ostrove sa darí kukurici, káve, zemiakom a cukrovej trstine.

Počasie na Brave je vlhké a mlhavé, ostrov má priemernú vlhkosť 85%, teploty sa tu pohybujú od 16 do 25 °C, čo je chladnejšie ako na ostatných Kapverdských ostrovoch. K ostrovu patria dva neobývané ostrovčeky na severe,  Ilha Grande a Ilha de Cima.

História ostrova Brava

Ostrov Brava | Kapverdske-ostrovy.skOstrov bol objavený v roku 1462, ale obývaný až od 17. storočia, kedy sem zutekali obyvatelia susedného ostrova Fogo po erupcii sopky Pico. V 18. a 19. storočí využívali ostrov americké rybárske lode loviace veľryby ako miesto odpočinku, doplnenia zásob a náboru novej posádky. Vďaka tomu sa mnoho pôvodných obyvateľov ostrova Brava usadilo na východnom pobreží severnej Ameriky. Vplyv amerických rybárov je tu evidentný dodnes. Na ostrove sa dohovoríte anglicky, sú sem dovážané americké potraviny a výrobky.

Miestne letisko bolo už pred rokmi uzatvorené, ale z ostrova Fogo sem pravidelne premáva trajekt. Prístav je v dedinke Fuma na východnom pobreží.

Dovolenka

Brava je turisticky menej navštevovaná ako ostatné ostrovy. Môže za to menšia propagácia, podnebie toľko nepraje opaľovania chtivým dovolenkárom a najmä dostupný je len z ostrova Fogo.

Ostrov je však lákadlom pre milovníkov rybolovu, turistiky a najmä fotografi si tu prídu na svoje. Brava je ostrovom kvetín, kde nádherne kvitnú ibišteky a jasmíny, pridajte k tomu nádherné scenérie, ktoré kreslí členitý sopečný ostrov na hladine mora a vždy usmiatych miestnych obyvateľov. Preto si určite nezabudnite veľkokapacitnú kartu do fotoaparátu.

Fascinujúcou miestnou tradíciou, je Bombena oslavný mnohohrdeľný spev, ktorým miestny obyvatelia vítajú obdobie dažďov.