Ostrovy

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne, 450 kilometrov od západného pobrežia Afriky. Súostrovie tvorí desať väčších a osem menších ostrovov, ktoré vznikli vulkanickou činnosťou. Všetky majú členité pobrežie, čo neplatí len pre ostrovy Boa Vista, Maio a Sal. Z väčších ostrovov sú obývané všetky s výnimkou Santa Lucia.

kapverdske_ostrovy

Náveterné a závetrené ostrovy

Golfský prúd, silný, teplý a pomerne rýchly morský prúd, ktorý privádza teplý vzduch z Mexického zálivu do Európy priamo ovplyvňuje počasie aj na Kapverdských ostrovoch. Jedna vetva Golfského prúdu sa pri Azorských ostrovoch – Azorský prúd odkláňa a po africkom pobreží  ako studený Kanárský prúd smeruje na juh. Na Kapverdské ostrovy dopadá zo severu. Severné ostrovy sú preto náveterné (Barlavento), južné záveterné (Sotavento).

Ak sa chystáte na Kapverdské ostrovy za slniečkom, pohodou na pláži, vyberajte záveterné ostrovy „Sotavento“, prípadne juh, či juhozápad náveterných ostrovov. Ak naopak cestujete na Kapverdy za kiteovaním, jachtingom, či surfovaním vyberajte predovšetkým náveterné ostrovy „Barlavento“, a ich severné pobrežie.

Od severozápadu po smere hodinových ručičiek náveterné ostrovy:

 • Santo Antão – hornatý a jeden z najkrajších ostrovov súostrovia. Ideálne pre trekking, turistiku, výlety. Ochutnajte chýrny miestny grog, navštívte najstarší maják, či preskúmajte údolie v kráteri vyhasnutej sopky.
 • São Vicente – predstavuje skutočné Kapverdské ostrovy. Historický šarm miest, krásna hudba, karneval, festivaly a prekrásne pláže. Hlavným lákadlom ostrova je mesto Mindelo, kultúrne srdce ostrovov. Festival, konaný každoročne vo februári, pred popolcovou stredou priťahuje desiatky tisíc návštevníkov. Elektrizujúcou atmosférou a hudbou je prirovnávaný k slávnemu festivalu v Rio de Janiero.
 • Santa Luzia – od 18. storočia neobývaný ostrov patriaci pod správu Sao Nicolau. Ukrytý uprostred náveterných ostrovov. Vďaka svojej polohe a prírodným podmienkam sa tu zachovalo množstvo zaujímavých živočíšnych druhov, medzi ktoré patrí unikátny druh jašterice. Najvyšším bodom ostrova je 395 metrov vysoký kopec Monte Grande. Vybratý študentmi a učiteľmi z 34 krajín z projektu STEM ako najdokonalejším ostrov.
 • São Nicolau krásna príroda a zelené hory v kombinácii s príjemným podnebím lákajú na výlety a prechádzky. Opustené útesy a tyrkysová voda zase rozbúchajú srdce nejednému potápačovi. Ideálny jednodenný únik zo Salu pred slnkom a ľuďmi.
 • Sal – skvelé pláže, vodné športy a mnoho letovísk. Sal je turisticky najaktívnejší ostrov a jeho centrom je Santa Maria. 8 kilometrov dlhá pláž, ktorú preslávila skvelá atmosféra, pulzujúci život, bary, reštaurácie a športové komplexy. Ostrov vhodný najmä pre mladých ľudí, ktorí si prišli dovolenku užiť.
 • Boa Vista – najkrajšie biele pláže, chránené piesočnými dunami, súkromie, pokoj a pohoda. Na juhovýchode ostrova sa nachádza jedna z najkrajších pláži na svete Santa Monica. Ostrov si užijú milovníci vodných športov ako potápanie, surfing, jachting, kite surfing aj rybárčenia.
 • a malé, neobývané ostrovy Branco a Raso.

>>Aktuálne Last Minute ponuky zájazdov na Kapverdské ostrovy<<

a záveterné:

 • Maio hľadáte pláž, pokoj a mier ? Maio je destináciou pre romantické páry, rodiny s deťmi či seniorov. Čisté nedotknuté pláže, piesočné duny a púšte. Liek na modernú uponáhlanú dušu.
 • Santiago – prvý obývaný a najväčší z ostrovov.  Nachádza sa tu súčasné hlavné mesto Praia, aj pôvodné Cidade Velha. Na ostrove žije väčšina populácie národa.
 • Fogo – veľkolepý sopečný ostrov. Dominantnou je 2829 metrov vysoká, najväčšia stále aktívna sopka v regióne  Pico de Fogo. Ostrov sa preslávil skvelým vínom, a zachovanou klasickou koloniálnou architektúrou v São Filipe. Ak máte radi tajomné miesta, navštívte Chã das Caldeiras urpostred pôvodného krátera sopky.
 • Brava – malý ostrov dostupný iba loďou z ostrova Fogo. Skvelé miesto na relax v prírode. Brava je právom označovaná za ostrov kvetín, ibištekov a jasmínov.
 • a malé, neobývané ostrovy Areia, Cima, Luís Carneiro, Sapado Grande, Secos.

Teploty
Dovolenková sezóna na Kapverdských ostrovoch trvá od októbra do apríla. Obdobím zrážok je jún, júl a časť mesiaca august. Priemerné teploty sú príjemných 23 až 25°C. Ostrov Sal sa pýši 350 slnečnými dňami v roku.

Ďalšie informácie pre turistov, ktorí sa chystajú na Kapverdské ostrovy.

——————————————————————————————-

[Obrázok použitý z / picture used from http://www.stefaninagroup.com/santantao/eng/immagini/capo_verde1b1.jpg]